İnsan Hakları Liderleri Türkiye’yi Trans aktivistlere yöneltilen suçlamaları düşürmeye çağırıyor

Trans bireylerin gördüğü şiddet sona ermeli

Acil

(New York, 2 Kasım 2011) – T.C. Adalet Bakanlığı’na bugün gönderilen bir ortak mektupla yedi insan hakları örgütü trans insan hakları savunucularının aralıksız tacizinin son bulması çağrısında bulundu ve Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği’nin yöneticilerinin hüküm giymeleri ve olası hapis cezaları konusunda endişelerini dile getirdi.

26 Ekim 2011’de Ankara 15. Asliye Ceza Mahkemesi üç trans insan hakları savunucusu: Naz Güdümen, Buse Kılıçkaya ve Selay Tunç’u beş ve on sekiz ay arası değişen sürelerde hapse mahkum etti. Aktivistler “polise direnmek” ve “polise hakaret” ile suçlandılar. Tunç ve Güdümen’in hapis cezaları aynı (sözde) suçu tekrar etmemeleri kaydıyla ertelenirken, Kılıçkaya’nın cezası Temyiz Mahkemesi tarafından onaylanırsa, Kılıçkaya hapse mahkum edilecek.

Mahkeme kararı, 19 Haziran 2010’da meydana gelen olaylardaki suçlamalara dayanıyordu. O gün, polis Ankara’nın Seyranbağları Mahallesi civarından arabayla geçen üç insan hakları savunucusunun aracını kenara çektirdi ve ardından onları tutukladı. Örgütlere göre, tutuklamalar keyfi ve özellikle insan haklarını savunucusu olan trans bireylerin sistematik tacizinin bir parçasıydı.

Adalet Bakanı’na gönderilen mektubun, altında şu örgütlerin imzası vardı: Uluslararası Gey ve Lezbiyen İnsan Hakları Komisyonu (IGLHRC), COC Hollanda, Trans* Eşitliği için Küresel Hareket (GATE), Uluslararası Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Trans ve İnterseks Birliği Avrupa Bölgesi (ILGA-Avrupa), Transgender Avrupa (TGEU), ARC-International ve STP 2012, Uluslararası Trans Patolojizasyonunu Durdurma Kampanyası.

Kılıçkaya ve Tunç, Pembe Hayat’ın kurucularından ve yönetim kurulu üyelerindendir, Güdümen ise aktif bir üyedir. Pembe Hayat homofobi ve transfobi kaynaklı tüm ayrımcılık ve şiddet biçimini engellemek için çalışan Ankara merkezli bir örgüttür.

İnsan hakları örgütleri mektuplarında Türkiye yetkililerinin Kılıçkaya, Tunç ve Güdümen’e yöneltilen tüm suçlamaların düşürülmesini ve trans bireylerin polis ve mahkemeler tarafından gördükleri ayrımcılığın soruşturulmasını talep ettiler. Örgütler aynı zamanda gelecekte meydana gelebilecek transfobi ve homofobi vakalarının önüne geçmek için Türkiye Hükümeti’nin kanun gücündeki ve mahkemelerdeki görevlilere hassasiyet eğitimi vermesi talebinde bulundu.

Daha fazla bilgi için lütfen iletişime geçin:

New York: Hossein Alizadeh
Uluslararası Gey Lezbiyen İnsan Hakları Komisyonu
(İngilizce): +1-212-430-6016

Buenos Aires: Mauro Cabral
GATE – Trans* Eşitliği İçin Küresel Hareket
(İspanyolca, İngilizce): +54-9-351-558-9876

Amsterdam: Bjorn van Roozendaal
COC Hollanda
(Hollandaca, İngilizce): +31-622558300

Cenevre: John Fisher
ARC International
(Fransızca, İngilizce): +41-79-508-3968

Stokholm: Maria Sundin
Transgender Europe
(İngilizce, İsveççe) Tel: +46 70-729 01 66

Brüksel: Juris Lavrikovs
ILGA-Avrupa
(İngilizce, Rusça, Letonya Dili) + 32 496 70 83 75

Madrid: Amets Suess
STP 2012, Uluslararası Trans Patolojizasyonunu Durdurma Kampanyası
(İspanyolca, İngilizce): + 34 659 52 44 46