Türkiye: Travesti ve TransseksüelTrans Hakları Savunucularına Karşı Yapılan Suçlamalar Kaldırılmalı

Polis tarafından saldırıya uğrayan beş aktivist, tutuklamaya karşı gelmeklepolise mukavemet etmekle suçlanıyor

(New York, 18 Ekim 2010) – Beş insan hakları örgütü bugün Ankara Savcılğı’nın savcılığın Ankara’da, polisin beş travesti ve transseksüeltrans aktiviste saldırmasını soruşturup aktivistlere karşı yapılan tüm suçlamaların düşürülmesi gerektiğini söyledi. Türkiye Cumhuriyeti İçi İşleri Bakanı ve Adalet Bakanı’na yazdıkları mektupta örgütler, "saldırıyı yapan polis memurları sorumlu tutulmalı," dedi ve "travesti ve transseksüel kişileretrans bireylere karşı uygulanan şiddete son verilmeli," çağrısında bulundu.

17 Mayıs 2010’da Ankara merkezli travesti ve transseksüeltrans hakları örgütü Pembe Hayat’tan beş aktivist polis tarafından keyfi olarak gözaltına alınmış ve dövülmüştü. Türkiye’de aşina olunan bir şekilde bu beş kişi, bulundukları kötü muamele şikayeti savcı tarafından sonuçlandırılmadansonucu henüz hukuki bir cevap alamadan hızlı bir şekilde polise mukavemetten suçlu bulunduiddiası mahkemeye taşındı. Mahkeme 21 Ekim’de görülecek ve trans aktivistler mahkûm olurlarsa üç yıla kadar hapis cezasıyla karşılaşabileceklerilirler.

Uluslararası Gey ve Lezbiyen İnsan Hakları Komisyonu, Orta Doğu ve Kuzey Afrika Bölge Koordinatörü Hüseyin Hossein Alizadeh "Polis, travesti ve transseksüellertrans bireyler ile ile avukatlarınasavunucularına saldırmayı bırakmalıın, onları korumalıdır. Polis suçun failine dönüştüğünde resmi bir duyarsızlık travesti ve transseksüeltrans kişilere bireylere karşı girişilen saldırılara göz yumuyor" diyor.

İçi İşleri ve Adalet Bakanlarına yazılan mektubun altında imzası bulunan örgütler şöyle sıralanıyor:
Uluslararası Gey ve Lezbiyen İnsan Hakları Komisyonu (IGLHRC), İnsan Hakları İzleme Örgütü, COC Hollanda, Trans Eşitliği Küresel AvukatlarıKüresel Trans Hakları Savunucuları Birliği (GATE), ve Uluslararası Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Trans & Intersex Birliği Avrupa Bölümü (ILGA-Europe).

17 Mayıs gecesi saat 22.30’da Esat Karakolu’ndan dört polis memuru aktivistlerin kullandığı arabayı durdurup, seks işçiliği yapma niyetine sahip olmaklayle suçladı. Yeşim (Duru) Tatlıoğlu, Buse (Bülent) Kılıçkaya, Türkan (Deniz) Küçükkoçak, Selay (Derya) Tunç ve Eser (Nehir) Ulus adındaki kadınlar yardım istemek için telefon ettikten sonra 25 yerel insan hakları gözlemcisi savunucusu olay yerine geldi. Polis beş aktivisti zorla arabadan çıkardı, coplarla dövdü, tekmeledi ve biber gazı sıktı. Tanıklar insan hakları örgütlerine, polisin aktivistlere "İbneler, bir dahaki sefere sizi öldüreceğiz" diye bağırdığını anlattı.

"Trans Eşitliği Küresel AvukatlarıKüresel Trans Hakları Savunucuları Birliği (GATE) örgütü eş müdürübaşkanı Mauro Cabral şöyle dediiyor: "Türkiye hükümeti biz travesti ve transseksüelleritransları suçlulara dönüştürüyor, bunun var olmamız dışında hiçbir nedeni yok. Türkiye’de travesti ve transseksüeltrans olmak, sırf varoluşumuz yüzünden yargılanmak ve mahkum edilmek anlamına geliyor. Biz suçun ta kendisiyiz: Devlet bizi koruması gerekirken taciz ediyor ve kanunun dışında yaşamaya zorluyor."

Polis kadınları kelepçeledi, zorla diz çöktürdü, kafalarına ve ayaklarına vurdu, bu arada bir polis memuru yaptıkları dernek çalışmalarının onları korumayacağını söylüyordusöyledi. Görünür bir şekilde darbe alan beş kadın zorla bir polis minibüsüne bindirildi ve karakola götürüldü. Polis onları ertesi sabaha kadar gözaltında tuttu. 18 Haziran 2010’da resmi bir şekilde suçlandılar.

İnsan Hakları İzleme Örgütü, Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Travesti ve Transseksüel Hakları programı yöneticisi Borris Dittrich "Böyle net bir ayrımcılık durumunda adalet sistemi kurbanlara saldırgan gibi muamele ediyor. Türkiye’nin halkın tümünü korumaya hazır bir polis kurumuna ihtiyacı var, buna travesti ve transseksüeller detrans bireyler de dahil" dediiyor.

Mektuplarında insan hakları grupları, bu olayların Türkiye’deki travesti ve transseksüellere trans bireylere uygulanan daha büyük çaptaki şiddet ve ayrımcılığın bir parçası olduğuna dikkat çekiyor. Örgütler hükümetten Kabahatler Kanunu (5326 sayılı) gibi travesti ve transseksüelleretrans bireylere karşı uygulanan şiddeti kolaylaştıran yasaların kaldırılmasını ve yerlerine ayrımcılık karşıtı etkili yasal korumalar getirilmesini istiyor.

COC Hollanda yönetici müdürü Koen van Dijk "Avrupa Birliği’nin bir üyesi olmaya çalışan bir ülkedeki dizginlenemeyen transfobiye karşı öfke doluyuz ve cezası verilmemiş, tekrar eden cinayetleri ve travesti-transseküeltrans nüfusun taciz edilmesini kabul edemeyiz. Türkiye, travesti ve transseksüeltrans nüfusun da dahil olduğu, halkın tümüne karşı yeterli koruma sağlama konusundaki ulusal zorunluluklarını yerine getirmelidir" diyordedi.

Türkiye’de sadece son 20 ayda dokuz travesti ve transseksüel trans birey öldürüldü. Son cinayet 19 Eylül’de, İrem Okan (Mesut Saban) olarak bilinenadlı 28 yaşındaki transseksüel transkadının kadın ölümüne bıçaklanmasıyla işlendi. 16 Şubat’ta İstanbul’un Fatih bölgesinde kimliği belirlenemeyen bir kişi Aycan (Fevzi) Yener’i 17 kez bıçakladı ve boğazını kesti. 8 Şubat tarihinde kimliği belirlenemeyen bir kişi 35 yaşındaki Derya Y’yi Antalya’nın Altındağ bölgesindeki evinde bıçaklayarak öldürdü.

ILGA-Europe Genel Müdürü Evelyne Paradis şöyle dedi: "Türkiye travesti ve transseksüeltrans nüfusun şartlarını iyileştirmeli ve hayatlarını korumak için bir strateji geliştirmeli. Polis gücü şu an devam eden görevi kötüye kullanımların üzerine düşmeli ve bunun yerine saldırıya açık gruplarla çalışma konusunda bir kültür oluşturmalı."

Örgütlerin Türk hükümetine yolladıkları mektubu okumak için lütfen şu bağlantıyı ziyaret edin: http://www.iglhrc.org/cgi-bin/iowa/language/7/1209.html

Daha fazla bilgi için:

New York: Jessica Stern, Uluslararası Gey ve Lezbiyen İnsan Hakları Komisyonu
(İngilizce): +1-212-430-6014

Amsterdam: Bjorn van Roozendaal, COC Hollanda
(Hollandaca, İngilizce): +31-622558300

Brüksel: Juris Lavrikovs, ILGA-Europe - Uluslararası Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Trans & Intersex Birliği Avrupa Bölümü
(İngilizce, Litvanca, Rusça): Telefon: +32-496-708-375

New York: Boris Dittrich, İnsan Hakları izleme Örgütü
(İngilizce, Hollandaca): +1-212-216-1280

New York: Justus Eisfeld, GATE - Trans Eşitliği Küresel Avukatları Küresel Trans Hakları Savunucuları Birliği
(İngilizce): +1-646-341-1699